Co dalej, ze zbiornikiem małej retencji “Kaleń”?

IMAG1528

W najbliższym czasie władze Gminy Markuszów staną przed koniecznością podjęcia decyzji w kwestii zbiornika małej retencji w Kaleniu. Do Urzędu Gminy w Markuszowie wpłynęły dwa wnioski o użyczenie wody na wspomnianym zbiorniku. Pierwszym wnioskodawcą jest nowo powstałe Stowarzyszenie Wędkarskie Biała Mewa Kaleń, które jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Drugim wnioskodawcą jest Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Lublinie. Urząd Gminy w Markuszowie wysłał zapytanie do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o interpretacje przepisów czy Gmina Markuszów może bezpłatnie użyczyć wody w kaleńskim zbiorniku i zarazem nie stracić dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę zbiornika wodnego małej retencji ,,KALEŃ” w gminie Markuszów. Jest to o tyle istotne, iż w grę wchodzą niemałe kwoty. Wartość projektu wyniosła 3 424 727,33 zł , z czego dofinansowane było 2 911 018,22 zł.

Kwestia ta budzi znaczne zainteresowanie społeczności lokalnej. Na ostatniej sesji Rady Gminy Markuszów, która odbyła się w dniu 31.03.2015 roku, doszło do burzliwej dyskusji na ten temat. A rozmowy pomiędzy mieszkańcami gminy Markuszów o zbiorniku w Kaleniu świadczą o tym, że nie jest to tylko sprawa członków Stowarzyszenia Biała Mewa, czy członków PZW Koło Markuszów, lecz nas wszystkich, nieważne jakiego sołectwa jesteśmy mieszkańcami i czy lubimy wędkować czy absolutnie nie. Burzliwą częścią dyskusji było to, czy na zbiorniku w Kaleniu niezbędna będzie Karta Wędkarska oraz jakie będą opłaty za członkostwo w obu zainteresowanych użytkowaniem zbiornika podmiotach. Rolą władz naszej Gminy jest dołożenie wszelkich starań, aby podjąć decyzję zgodną z prawem, rozsądną, godzącą przy tym sporne interesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem − = 2

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>