Kolejny list otwarty mieszkańca gminy Markuszów

list 2 (2)

Na kontakt redakcja@markuszow24.pl wpłyną kolejny list otwarty mieszkańca naszej gminy, zatroskanego obradami  z XXI Nadzwyczajnej  Sesji  Rady Gminy Markuszów. Przypominam, że osobom które mają coś ważnego do przekazania mieszkańcom gminy Markuszów i chcą to zrobić za pomocą listu otwartego poprzez  portal markuszow24.pl zapewniam anonimowość i zapraszam do kontaktu.  List cytowany poniżej.

Oczyszczalnia co nie czyści

W drugim dniu 2018 r. została zwołana sesja nadzwyczajna Rady Gminy Markuszów. Powodem tak nagłego zwołania sesji było „podjecie uchwały intencyjnej dotyczącej modernizacji oczyszczalni ścieków w Markuszowie” . O nadzwyczajności tej sesji mogliśmy się przekonać już w  pierwszych chwilach jej trwania, oraz przez cały jej dalszy przebieg by na końcu zobaczyć łzy na twarzy radnej spowodowane chamskim zachowaniem przewodniczącego.

Ale od początku:

W chwilę po otwarciu sesji radna A. Szymczyk spytała czy o sesji został powiadomiony sołtys Markuszowa w odpowiedzi z ust A. Stolarza usłyszała cyt „ja ze swej strony powiadomiłem tylko radnych”. Jednakże radna nie ustępując prosiła aby poinformować sołtysa, gdyż sprawa dotyczy inwestycji w sołectwie Markuszów i uważa że sołtys powinien być poinformowany o dzisiejszej sesji. W podobnym tonie głos zabrał radny A. Stasiak mówiąc, że      L. Barwiński przez wiele lat był radnym ,oraz przewodniczącym Gminy Markuszów i jego zdanie mogłoby wnieść coś konstruktywnego do sprawy. Lecz zarówno A. Stolarz jak i kierownictwo urzędu ignorując argumenty radnych realizowali dalszy przebieg sesji.

Kolejne pytanie zadał  S. Koza cyt „chciałbym żeby tutaj wszyscy radni dostali konkretną odpowiedź, dlaczego coś co ma kilkanaście lat trzeba nagle za duże miliony z wielkim kredytem jak na nasz budżet remontować”.

Na pytanie to odpowiedziała A. Furdal nie pamiętała co prawda, w którym roku złożony był wniosek o dofinansowanie tej inwestycji, lecz stwierdziła cyt „odpowiedzi na te pytania  to były na etapie zastanawiania się czy w ogóle będziemy przebudowywać tą oczyszczalnię”. W tym miejscu należy wyjaśnić, że A. Furdal w naszej gminie zajmuje się przygotowywaniem projektów, składaniem i nadzorowaniem tzw. wniosków unijnych. W podobnym tonie wypowiadał się A. Stolarz przekonując, że cyt „pytania dlaczego ta oczyszczalnia jest zła jest nie na miejscu”. Jednak w przypływie szczerości stwierdził cyt „przecież wszyscy wiedza, że ta oczyszczalnia nie czyści” ten przebłysk szczerości przewodniczącego pobudził innych radnych do zadawania pytań dlaczego oczyszczalnia nie czyści, jakie są powody takiego stanu rzeczy, czy wina leży po stronie wykonawcy czy może po stronie pracowników obsługujących te urządzenia.

Jednakże pytania pozostawały bez odpowiedzi w zamian za to narastająca irytacja i bezradność A. Stolarza oraz brak argumentów  powodowały, że coraz częściej przerywał wypowiedzi radnych oraz  podnosił głos by w pewnym momencie niemalże krzycząc w kierunku A. Szymczyk cyt „rozmawiamy o poważnych rzeczach, a pani się zachowuje jakby tutaj wpadła z targu” słowa te wywołały u większości radnych zażenowanie, a na twarzy radnej wychodzącej z sali obrad dostrzec można było łzy.

Na takie zachowanie natychmiast zareagowali radni A. Stasiak i S. Koza prosili aby przewodniczący przeprosił radną, a także zarządził kilkuminutową przerwę.

Jednakże A. Stolarz ciągle podniesionym głosem oświadczył, że on prowadzi sesję i nie będzie ogłaszał przerwy ponadto nikogo nie obraził i nie zamierza przepraszać.

W tym momencie należy przypomnieć, że w ostatnich wyborach samorządowych pani Anna Szymczyk uzyskała największą liczbę głosów oddanych na kandydata do Rady Gminy Markuszów, a A. Stolarz nie został zweryfikowany przy urnie gdyż był jedynym kandydatem z okręgu wyborczego obejmującego  Bobowiska. Wspomnieć należy, że przewodniczący od pewnego czasu  na stałe zamieszkuje w innej gminie co również deprecjonuje mandat radnego.

Jednakże poczucie pewności daje mu fakt, że startował on z list PSL i to w konsekwencji  pozwoliło mu zasiąść w fotelu przewodniczącego Rady Gminy Markuszów.

Miejmy jednak nadzieję, że w przyszłych wyborach mieszkańcy Bobowisk będą w stanie wyłonić spośród siebie kilku kandydatów, a spośród nich wyłonią takiego za którego nie będą musieli się wstydzić.

Czego im jak i wszystkim mieszkańcom naszej Gminy życzę.

pz

Komentarze do: “Kolejny list otwarty mieszkańca gminy Markuszów

 1. tatar

  a pan leszek B. jak był przewodniczacym rady i mieszkał w innej gminie
  to wam to nie przeszkladzalo??????????????

  Reply
 2. tatar

  należy zaczynac od siebie. kolego od tego listu. a oczysczalnie wymaga tzw.remontu poniewaz niejest przystosowana do takich ilosci ktorych przerabia teraz
  ps.
  dlaeczego radni z markuszowa wszczymli sie od glosu w czasie glosowania . przez to dla nich i mieszkancow
  markuszowa ta modernizaja??????

  Reply
  • D.T.M.T.

   Oczyszczalnia potrzebuje modernizacji ale raczej w większym zakresie no i nie za takie pieniądze. Wierząc Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia ma ona oczyszczać 170 m3/dobę. Za dwa lata po podłączeniu do kanalizacji kilkunastu kolejnych gospodarstw okaże się, że potrzebna jest kolejna modernizacja za kolejne 5 mln.
   A co do 5 mln to też troszkę przesada. Nie tylko w Markuszowie modernizuje się oczyszczalnie więc można sobie porównać. Choćby tutaj mamy przetarg na modernizację oczyszczlni w gminie Ujazd:

   http://bip.ujazd.pl/1829/748/przetarg-nieograniczony-na-zaprojektowanie-i-wykonanie-robot-budowlanych-dla-zadpn-rozbudowa-oczyszczalni-sciekow-w-ujezdzie-ii-postepowanie.html

   Tam modernizacja oczyszczalni o prawie 4 RAZY WIĘKSZEJ PRZEPUSTOWOŚCI NA DOBĘ będzie kosztowała 4.858.476,49 PLN – jak ktoś nie wierzy można sprawdzić pod linkiem. Dodam, że w tej kwocie są projekty a w Markuszowie za 4 969 200,00 PLN są tylko roboty budowlane, które mają się skończyć 30 czerwca.
   Przetarg w gminie Ujazd jest z przed pół roku więc widać wyraźnie, że tłumaczenie wzrostu kosztów budowy w Markuszowie wzrostem kosztów materiałów budowlanych można między bajki włożyć.
   NO ALE KTO “BOGATEMU” ZABRONI – TO TYLKO KOLEJNY KREDYT NA SPŁATĘ KTÓREGO TRZEBA BĘDZIE PODNIEŚĆ PODATKI LUB SPRZEDAĆ KOLEJNE MIENIE GMINNE.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − = 2

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>